Kvitnúce čaje sú ručne zviazané guľôčky z čajových lístkov a kvetov rôznych rastlín ako napríklad jazmín, ľalia, osmantus, ibištek a amarant.  Po zaliatí horúcou vodou sa rozvinie ako keby naozaj kvitla. Z hľadiska histórie je kvitnúci čaj novinkou. Na náš trh sa dostal nedávno a do povedomia nielen milovníkov čaju, sa pravdepodobne ešte nestačil úplne zapísať. Prišiel k nám z Číny, ktorá je preslávená tradíciou kvalitného čaju. Kedy presne sa tento druh čaju začal vyrábať nie je úplne jasné. Najčastejšie sa však spomína polovica minulého storočia, avšak je možné že sa vyrába už omnoho dlhšie. Pôvodne bol tento čajový skvost určený iba pre cisársku rodinu a je najbližších priateľov. Vysvetlenie je jednoduché. Tento kvitnúci čaj je veľmi lahodný a dlhú dobu ho bol nedostatok práve kôli náročnému procesu zberu a sušenia.

Na výrobu kvitnúceho čaju sa starostlivo vyberajú mladé kvalitné čajové listy zeleného, bieleho alebo čierneho čaju. Tie sa potom ručne zväzujú bavlneným motúzom a sušením sa z nich vytvorí guľôčka. Pre docielenie efektu kvitnutia sa do stredu čajovej guličky priviaže kvet nejakej rastliny (jazmín, ľalia, osmantus, amarant…). Tieto kvety sú taktiež starostlivo vyberané a dodajú  čaju jemnú vôňu bez toho, aby ovplyvnili jeho chuť.

Po zaliatí sa pôsobením vody začne čajová gulička pomaly rozvíjať. Doba rozvíjania je väčšinou niekoľko minút. Každý kvet vytvorí jedinečný vizuálny zážitok.  Kvety sú zviazané tak aby boli docielené rôzne zaujímavé kreácie. Podľa vzhľadu a farby výsledného kvetu potom čaje dostávajú svoje názvy ako napríklad slnovrat, zlatá kráľovná, tancujúca víla a podobne.

Pre docielenie správneho efektu je najlepšie zalievať kvitnúci čaj v sklenenom pohári, alebo priehľadnom čajníku aby sme mohli pozorovať jeho rozkvitnutie. Pokiaľ ide o prípravu, je potrebné sa riadiť inštrukciami, aby mal čaj správnu chuť, nakoľko u každého druhu je príprava samozrejme trochu iná. Avšak väčšina druhov je vyrobená z bieleho alebo zeleného čaju a preto sa dá všeobecne povedať, že by sa nemali zalievať vriacou vodou. Ideálna teplota je okolo 70-80 stupňov. U zelených čajov je nutné neprekročiť dobu lúhovania aby nestrpkol. Biely čaj už toľko náročný nie je a je možné ho nechať lúhovať dlhšie. Pretože sú kvitnúce čaje vyrábané z veľmi kvalitného čaju, môžeme ich zaliať viackrát po sebe, pričom odporúčame dobu lúhovania mierne predĺžiť.